Artikel in FD – 15 juli 2026

Bron Financieel Dagblad

Gerard Sanderink in januari 2023 met zijn vrouw Rian van Rijbroek bij het Gerechtshof in Amsterdam. Foto: Jeroen
Jumelet/ANP

Er is een machtsstrijd losgebarsten rond het imperium van de controversiële Twentse zakenman Gerard Sanderink. Het gaat om infra-aannemer Strukton, ingenieurs- en adviesbureau Antea en de daarboven hangende holding Oranjewoud. Uit onderzoek van
het FD blijkt dat de raad van commissarissen en door de rechter benoemde interimbestuurders elkaar in de haren zijn gevlogen over de toekomst van de bedrijvengroep.

Aandeelhouders hebben het nakijken en hun advocaat spreekt van ‘een coup’. De belangen in het conflict zijn enorm. Strukton en Antea zijn dochters van het tot 2022 beursgenoteerde Oranjewoud. Het concern telt meer dan 7400 medewerkers en noteerde in
2025 een omzet van €2,1 mrd. Strukton nam met €1,4 mrd het leeuwendeel voor zijn rekening, staat in het laatste jaarverslag.
De timing is ongelukkig: de groep leek na het geruchtmakende ontslag van Sanderink juist in rustiger vaarwater aangekomen. De 77-jarige zakenman moest begin dit jaar het veld ruimen toen rechters van de Ondernemingskamer (OK) na uitgebreid onderzoek wanbeleid vaststelden en Sanderink als hoofdschuldige aanwezen. Eerder gebeurde dat ook al bij ITbedrijf Centric.

Geheimhouding

Om puin te ruimen heeft de in bedrijfsgeschillen gespecialiseerde Ondernemingskamer tijdelijk twee bestuurders en twee aandelenbeheerders aangewezen. In die constructie heeft Sanderink geen zeggenschap meer, maar blijft hij wel economisch eigenaar. Bij Centric was die aanpak succesvol: het heeft zich na de verkoop aan een consortium van Nederlandse IT-investeerders definitief kunnen verlossen van Sanderink. De opbrengst was circa €50 mln, een bedrag dat de in Duitsland ondergedoken ondernemer nog niet heeft geclaimd.

Bij Oranjewoud is de procedure bij de Ondernemingskamer echter ontaard in een conflict dat inmiddels in verschillende rechtszalen wordt uitgevochten. Geen van de betrokkenen mag commentaar geven: ze hebben geheimhouding afgesproken. Maar een recente beschikking van de rechtbank Den Haag werpt enig licht op de zaak: de raad van commissarissen (rvc) onder leiding van Joseph Kuling verdenkt de interim-bestuurders ervan aan te sturen op een snelle verkoop à la Centric.

In de ogen van de rvc ondermijnt dat de ‘rust en stabiliteit’ die nodig zijn om te herstellen van de schade van de crisis rond Sanderink. Uit de uitspraak blijkt echter dat diezelfde rvc ondanks alles weer de banden wil aanhalen met de zakenman. Saillant detail: Kuling, die niet inhoudelijk heeft gereageerd op vragen van het FD, werd in 2022 nog door Sanderink zelf in de rvc benoemd.

Een coup

De Haagse rechtbank oordeelt dat de vrees voor een snelle verkoop ongegrond is. De rechter baseert zich daarbij op een verklaring van de interimmers. Niettemin heeft de rvc in de tussentijd een beschermingsconstructie opgetuigd waarmee de interim-bestuurders en aandeelhouders buitenspel zijn gezet. Alle aandelen van Strukton en Antea zijn ondergebracht in twee staks (stichting administratiekantoor), waarbij Oranjewoud certificaten van aandelen heeft ontvangen.

In feite komt die structuurwijziging neer op ‘een coup’, zegt advocaat Hendrik Jan Bos. Hij staat een groep minderheidsaandeelhouders van Oranjewoud bij die al heel lang uitgekocht willen worden. Bos: ‘Met deze wijzigingen heeft rvc-voorzitter Kuling alle macht naar zich toe getrokken.’ Daarmee is de positie van de minderheidsaandeelhouders
‘significant uitgehold’ zonder dat zij daarin zijn gekend, stelt Bos.

De wijziging heeft ook gevolgen voor de nog lopende procedure bij de Ondernemingskamer, zegt Bos. Drie door de rechter benoemde bestuurders zijn volgens hem ‘kaltgestellt’: ze hebben geen serieuze zeggenschap meer over Oranjewoud. Zijn cliënten moeten ondertussen nog langer wachten op hun geld. Bos houdt presidentcommissaris Kuling aansprakelijk op geld. Bos houdt presidentcommissaris Kuling aansprakelijk op grond van ‘persoonlijk onrechtmatig handelen doorgerechtelijke uitspraken te frustreren’.

Russische rechtbank

Het FD heeft de structuurwijziging voorgelegd aan ondernemingsrechtadvocaat Onno Hennis van AMS Advocaten, die niet bij deze zaak betrokken is. Hij zegt dat de nieuwe structuur ‘op gespannen voet staat’ met het vetorecht van de aandeelhouders in
Oranjewoud. Ook doorkruist de rvc daarmee een besluit van de Ondernemingskamer.

‘Feitelijk gezien ontneem je de beheerder van de aandelen in Oranjewoud zijn macht en dat mag wettelijk niet.’ woensdag stond er een zitting gepland bij de Ondernemingskamer vanwege de crisis rond Oranjewoud. Maar die is aangehouden ‘omdat partijen met elkaar in gesprek zijn’, meldt een woordvoerder van de Ondernemingskamer. Ze zei er woensdagochtend niet bij dat er een dag eerder al een geheime zitting had plaatsgevonden. Wat daar is besloten, is onbekend: partijen hebben kennelijk geheimhouding afgesproken.

De minderheidsaandeelhouders waren ook niet ingelicht door de Ondernemingskamer, zegt advocaat Bos, die daarom wel vrijuit mag spreken. Hij noemt de gang van zaken bij de ondernemingskamer ‘een schande’ die doet denken aan ‘een Russische rechtbank’.

Lees hier het artikel online: https://fd.nl/bedrijfsleven/1604279/ontslag-sanderink-ontaardt-in-gevecht-om-zijn-miljoenenbedrijven